KOMENDA POWIATOWA

PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

W GRODZISKU WLKP.

 

ul: RAKONIEWICKA 31, 62-065 GRODZISK WLKP., TEL(061)44-48-711

 

 

DZIAŁANIA RATOWNICZE (WYBRANE)

 

10 kwietnia 2007 r.

Katastrofa na leśnym dukcie

W okolicach miejscowości Jabłonna powiat grodziski, na skrzyżowaniu polnych duktów pośród lasów, doszło do tragicznego zderzenia dwóch samochodów: osobowego Forda w którym podróżowały 2 osoby dorosłe z dwójką dzieci i busa, w którym jechały dwie osoby. Pasażerka samochodu osobowego nie miała zapiętych pasów i w wyniku zderzenia wypadła z samochodu.  Kierowcy pojazdów nie zachowując należytej ostrożności, na pozornie bezpiecznej, śródleśnej, polnej drodze i nie stosując zasad obowiązujących w prawie o ruchu drogowym doprowadzili do niebezpiecznego zderzenia.  W wypadku obrażenia odniosło 6 osób, w tym dwoje dzieci. Najciężej poszkodowaną osobę zabrał śmigłowiec pogotowia lotniczego. Pozostali poszkodowani zostali odwiezieni do szpitala w Grodzisku Wlkp., karetkami pogotowia ratunkowego. Ten sam śmigłowiec lądował powtórnie na lądowisku przy Komendzie Powiatowej PSP w Grodzisku Wlkp po jedno z dzieci, które doznało obrażeń w tym wypadku. Działania ratownicze na miejscu wypadku prowadziły zastępy z JRG PSP Grodzisk Wlkp., Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, 2 zespoły karetek pogotowia ratunkowego oraz Policja. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz udzielaniu pomocy przedmedycznej wraz z zespołami karetek pogotowia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 - 21 styczeń 2007 r.

Gwałtowne wichury nie ominęły powiatu grodziskiego”.

W dniach 19-21 stycznia b.r. przez powiat grodziski przechodziły okresowo gwałtowne wichury wyrządzających sporo szkód na terenie powiatu grodziskiego.

W działaniach ratowniczych i w usuwaniu skutków wichury w 50 różnych zdarzeniach brali udział  strażacy ratownicy PSP i OSP.

Główne działania polegały na usuwaniu skutków z uszkodzonych budynków, pokryć dachowych, powyrywanych drzew, usuwanie złamanych gałęzi. Przede wszystkim  przejezdność dróg powiatowych, gminnych.

Przykłady najpoważniejszych zdarzeń (załączone fotografie) tj. usuwanie zerwanego dachu ze stodoły w Karczewie, usuwanie zerwanego dachu na innej konstrukcji, pokrycia na innym budynku w Grodzisku Wlkp. usuwanie powalonych drzew utrudniających komunikację na trasie Wioska – Rakoniewice, Kuźnica Zbąska – Nowy Tomyśl, usuwanie powalonego drzewa na przejeżdżający samochód. Pomimo tak gwałtownej wichury nie zanotowano ofiar w ludziach.

Po przejściu wichury nadal zgłaszane są zdarzenia powstałe w wyniku anomalii pogodowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 stycznia 2007r.

Kolizja drogowa.

1.W miejscowości Kotowo na drodze 32  doszło do kolizji czterech samochodów

osobowych; Audi A3, VW Polo  , Nissan Laurel  , Opel Astra

2.Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, założeniu

kołnierza ortopedycznego jednej z osób poszkodowanych oraz podaniu tlenu dwóm osobom

poszkodowanym, które przed przybyciem SP wyszły o własnych  siłach z samochodu

biorącego udziuał w zdarzeniu. Po konsultacji z lekarzem pogotowia

zostały przetransportowane  do miejscowego szpitala w Grodzisku Wlkp. W

dalszej kolejności z uwagi na fakt zablokowanej drogi przystąpiono do

kierowania ruchem, rozłączeniu akumulatorów i usunięciu pozostałości

powypadkowych z jezdni.

3.Warunki atmosferyczne: 6 oC , opady deszczu.

Straty: 10 tys.zł

4. Jednostki biorące udział: JRG Grodzisk

7 stycznia 2007r.

Kolizja drogowa.

1.Na trasie Grodzisk Wlkp.- Opalenica doszło do zderzenia samochodu osobowego

ze zwierzęciem ( sarna).

2.Po przyjeździe na miejsce zdarzenia SP dwie osoby biorące udział w zdarzeniu znajdowały się na zewnątrz pojazdu. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, założeniu kołnierza jednej z osób  poszkodowanych i przekazaniu Pogotowiu Ratunkowemu, rozłączeniu akumulatora  oraz kierowaniu ruchem drogowym  i usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni.

3.Warunki atmosferyczne: 5 oC, przelotne opady deszczu.

Straty 15 tys.zł.

4. Jednostki biorące udział: JRG Grodzisk

7 stycznia 2007r.

Wypadek drogowy.

1.W miejscowości  Rakoniewice na ul. Zamkowej  samochód osobowy  marki Opel Astra uderzył  w przydrożne  drzewo. W wyniku czego zginęła na miejscu  pasażerka, a kierowca został  zabrany przez karetkę pogotowia  i przewieziony do

  szpitala w Grodzisku Wlkp.

2.Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu osoby  poszkodowanej (kierowcy), założeniu kołnierza ortopedycznego i przekazaniu  pogotowiu. W dalszej kolejności przystąpiono do wydobycia z pojazdu denatki

  oraz usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni.

3.Warunki atmosferyczne: 5 oC , przelotne opady deszczu

Straty: 10 tys. zł.

4. Jednostki biorące udział: JRG Grodzisk, OSP Rakoniewice

 

 

 

 

ARCHIWUM ZDARZEŃ 2004 - 2006