DZIAŁANIA RATOWNICZE (WYBRANE)  - ARCHIWUM 2004 - 2006

 

2 września 2006r.

W dniu 2 września 2006r. ok. godz. 17:40 PSK w Grodzisku Wlkp. otrzymało zgłoszenie o zawaleniu się dachu na budynku przy ul. Ks. Tuszyńskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że wypadek zdarzył się w opuszczonej, niezamieszkałej kamienicy. Dwuspadzisty dach runą do środka budynku i spowodował uszkodzenie dwóch ścian obiektu, a spadające elementy konstrukcji uszkodziły garaż na sąsiadującej posesji. Na teren akcji poza jednostkami straży pożarnej wezwano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Starostę Powiatu, Burmistrza Miasta, a także ekipę Miejskiego Zakładu Komunalnego, który jest zarządca obiektu. Po stwierdzeniu, że wewnątrz nie znajdują się żadne osoby, decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przystąpiono do częściowej rozbiórki dwóch ścian, które w każdej chwili groziły zawaleniem się na biegnącą bezpośrednio przy nim drogę z chodnikiem oraz garaż na sąsiedniej posesji. Strażacy przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego, z podnośnika hydraulicznego oraz przy użyciu koparko-spycharki Miejskiego Zakładu Komunalnego rozebrali grożące zawaleniem fragmenty ścian. Ze względu na naruszoną konstrukcję ścian strażacy zmuszeni byli w pierwszej fazie, przed wprowadzeniem sprzętu ciężkiego, z kosza podnośnika hydraulicznego, przy użyciu bosaka strącać poszczególne warstwy cegieł ze ściany budynku. Podnośnik można było rozstawić jedynie od strony ulicy, na którą mogła runąć ściana. Zatem strażacy pracowali na maksymalnym wysięgu podnośnika, będąc nad poziomem ściany, aby w przypadku zawalenia się ruchomej ściany nie doszło do uszkodzenia sprzętu. Ze względu na zapadające ciemności teren akcji oświetlono przy użyciu sprzętu oświetleniowego. Po rozebraniu części budynku , która mogła się zawalić, miejsce zdarzenia przejął Miejski Zakład Komunalny, który zabezpieczył teren przed osobami postronnymi oraz przystąpił do całkowitego rozebrania budynku i uporządkowania terenu.

 

 

 

 

 

31 sierpnia 2006r.

W dniu 2006-08-31 o godz. 8.41 przyjęto zgłoszenie następującej treści: „…samochód ciężarowy wjechał w dom w Rostarzewie przy wylocie na Wolsztyn….”. W tym samym czasie dyżurny operacyjny powiatu w Wolsztynie otrzymał zgłoszenie podobnej treści, który w ramach współpracy między powiatowej zadysponował własną jednostkę. Powiatowe Stanowisko  Kierowania w Grodzisku Wlkp. zadysponowało: jednostkę z krajowego systemu i miejscową jednostkę OSP, poinformowało pogotowie ratunkowe, policję. 

Sytuacja po przyjeździe na miejsce pierwszej jednostki :

- samochód ciężarowy z naczepą przewożący przetwory mleczne uderzył kabiną w

budynek mieszkalny.

- trzy osoby poszkodowane, kierowca  oraz dwoje mieszkańców budynku.

- zablokowana droga wojewódzka nr 32.

Podjęte działania:

- zabezpieczenie miejsca prowadzenia działań,

- udzielenie pomocy przedmedycznej poszkodowanym,

- podłożenie stempli pod uszkodzoną część budynku.

- zorganizowanie objazdu ,

- przygotowanie miejsca zdarzenia do "wyciągnięcia" pojazdu ,

- opróżnienie zbiornika z paliwa ( nastąpił wyciek).

W tego typu zdarzeniach niezbędny jest udział Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, którego zadaniem jest podjęcie przedsięwzięć mających na celu zabezpieczenie i  nadzór na doraźną naprawą naruszonej konstrukcji  budynku. Na miejsce udali się przedstawiciele władz samorządowych , Komendant Powiatowy PSP w Grodzisku Wlkp..

Skutki zdarzenia: 3 osoby poszkodowane z czego 1 hospitalizowana, poważnie naruszona konstrukcja budynku, uszkodzeniu uległ też ciągnik siodłowy, naczepa oraz ładunek

Podobne  warunki atmosferyczne i nadmierna prędkość spowodowała, że miejscowa jednostka JRG w tym samym czasie brała udział również w wypadku drogowym na terenie Grodziska Wlkp

28 lipca 2006r

W dniu  28.07. 2006r. o godz. 12.11 w Młyniewie, gm Grodzisk Wlkp. miał miejsce duży pożar zboża na pniu i słomy o łącznej powierzchni 36 ha. Działania jednostek  polegały na podaniu 14 prądów wody na palące się  zboże (pszenica)  i słomy po kombajnie , dowożeniu wody do miejsca pożaru oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Utrudnienia podczas akcji stanowiło bardzo duże zadymienie utrudniające widoczność, bardzo duża liczba samochodów stojących na drodze i blokujących dojazd do miejsca pożaru. Spaleniu uległo : 28 ha zboża na pniu i 8 ha słomy po kombajnie. Straty- zboże około 62 tys. zł., słoma 13 tys. zł. Uratowano 20 ha zboża na pniu. Prace polowe prowadzone były bez żadnego zabezpieczenia p-poż. (brak ciągników z pługami i beczki z wodą).

W akcji gaszenia udział brało 15 samochodów pożarniczych i 80 strażaków, jednostki : JRG Grodzisk Wlkp. OSP Kamieniec, OSP Granowo, OSP Grodzisk Wlkp., OSP Rakoniewice, OSP Ruchocice, OSP Wielichowo, OSP Łubnica, OSP Grąblewo, OSP Słocin, OSP Jabłonna,  OSP Wioska, OSP Gnin. OSP Wąbiewo.

18 lipca 2006r

W dniu 18 .07..2006 r o godz. 16.29 przyjęto zgłoszenie o pożarze lasu w Woli Jabłońskiej. Do działań zadysponowano łącznie 26 pojazdów pożarniczych (126 strażaków).Działania jednostek straży polegały na :podaniu 38 prądów gaśniczych na powierzchnię pożaru, dowożeniu wody do miejsca pożaru, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, prowadzono działania w obronie pobliskiego zakładu (kurnik).

 Całość działań  koordynował Komendant Powiatowy mł.bryg.Zbigniew Lepa. Na miejsce pożaru przybyli obecni byli również: Jerzy Głowacki przedstawiciel RDLP,Grupa Operacyjna z KW PSP Poznań, Prokurator z Prokuratury Rejonowej Grodzisk Wlkp.

Spaleniu uległa ściółka leśna na powierzchni ok. 60 ha w tym spaleniu uległo 30 ha całego  drzewostanu.

29 maja 2006r.

ZAPOMNIANE LABORATORIUM

29 maja 2006r. kilkanaście minut po południu Powiatowe Stanowisko Kierowania w Grodzisku Wlkp. przyjęło zgłoszenie o znajdujących się, w pomieszczeniu piwnic nieczynnego browaru, środkach chemicznych. Na zgromadzone, w niezabezpieczonym przed osobami postronnymi pomieszczeniu chemikalia natrafił policjant, podczas wykonywania w obiekcie czynności służbowych. Z etykiet znajdujących się na pojemnikach odczytał dwie nazwy substancji: kwas borny oraz chlorek rtęci. Informację iż w pomieszczeniu znajduje się ok. 120 – 150 pojemników szklanych z tymi substancjami przekazał do PSK. Do działań zadysponowano JRG Grodzisk Wlkp., sekcje ratownictwa chemicznego z  JRG Nowy Tomyśl i JRG nr 6 w Poznaniu, a z Komendy Wojewódzkiej grupę operacyjną. Wykonane przez chemików rozpoznanie wykazało, że w piwnicy poza dwoma wymienionymi substancjami, znajdują się pojemniki z kilkunastoma innymi chemikaliami. Na podstawie przeprowadzonych z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy w Grodzisku Wlkp. ustaleń, stwierdzono, że chemikalia te pochodzą z laboratorium, które funkcjonowało w browarach. W wyniku czynności wykonanych na miejscu, określono, że zgromadzone w pomieszczeniu, zamknięte w pojemnikach chemikalia nie stanowią bezpośrednio zagrożenia, jednak należy je zutylizować. W tym celu Urząd Miasta i Gminy będący właścicielem obiektu, zlecił wykonanie tych czynności specjalistycznej firmie, a do czasu zebrania tych substancji miejsce odpowiednio zabezpieczył przed osobami postronnymi. Chemikalia po zapomnianym laboratorium zostały wywiezione do utylizacji następnego dnia.

29 kwietnia 2006 r.

W dniu 29 kwietnia 2006r. o godzinie 14:32 Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Grodzisku Wlkp. przyjęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Dębsko (gm. Wielichowo). Do działań zostały natychmiast zadysponowane zastępy z jednostek OSP w Wielichowie i Rakoniewicach oraz zastęp z JRG Grodzisk Wlkp.

W momencie dojazdu pierwszego zastępu działania prowadzili już strażacy z miejscowej jednostki typy M, którzy sprawili linię gaśniczą bezpośrednio z hydrantu oraz ewakuowali mienie z parteru budynku. Pożarem objęta była drewniana konstrukcja poddasza wraz z materiałami tam gromadzonymi . W wyniku działań nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się pożaru na część mieszkalną, jednak ze względu na spalony dach i przesiąknięty strop, dom nie nadawał się do dalszego zamieszkiwania. W tej sytuacji obecni na miejscu przedstawiciele urzędu gminy w Wielichowie zajęli się zabezpieczeniem lokalu zastępczego dla pogorzelców.

W akcji łącznie brało udział 34 strażaków. Przypuszczalną przyczyną pożaru była niesprawność, przestarzałej, aluminiowej instalacji elektrycznej prowadzonej na poddaszu.

29

27 marca 2006r.

Na szczęście ofiar w ludziach nie było.

Zalegająca poranna mgła i nieostrożność kierowcy stały się przyczyną groźnie wyglądającego wypadku.

Na szynobus wiozący młodzież do szkoły najechał sam. ciężarowy IVECO przewożący około 1000 indyków.

Siła uderzenia była tak duża, że jeden z wagonów wypadł z torów i znalazł się na środku jezdni.

W wyniku zdarzenia samochód ciężarowy przewrócił się na bok i przygniótł dwa samochody osobowe czekające przed przejazdem kolejowym.

Cała ta sytuacja sparaliżowała ruch  drogowy na kilkanaście godzin.

Zdarzenie, o którym przed godziną  8.00 wiedział niemal każdy mieszkaniec Grodziska Wlkp. było praktycznym sprawdzianem współdziałania wielu służb.  Ze względu na rodzaj, miejsce zdarzenia i związane z tym utrudnienia – trasa Poznań -Zielona Góra - do likwidacji skutków wypadku  niezbędne były  poza  Państwową Strażą Pożarną , Ochotniczą Strażą Pożarną , Policją i Pogotowiem Ratunkowym również kolejowe służby ratownicze i służby telekomunikacji  kolejowej. Z sytuacją na miejscu  akcji zapoznali się Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Zbigniew Lepa, który przejął dowodzenie w pierwszej fazie akcji oraz przedstawiciel władz samorządowych  Burmistrz Miasta Grodziska Wlkp. Henryk Szymański.

Łączne straty zniszczonych pojazdów i padłego drobiu oszacowano na 270 tyś. zł

 

 

 

2 lutego 2006r.

W dniu 02 lutego ok. godz. 6:45 o pożarze kotłowni przy ul. Śliwkowej w miejscowości Wielichowo (pow. Grodzisk Wlkp.) zaalarmowana została miejscowa jednostka OSP. Po dojeździe na miejsce pożarem objęte było pomieszczenie kotłowni przylegającej bezpośrednio do budynku mieszkalnego oraz stojący w pobliżu samochód. Kotłownia ogrzewała budynek mieszkalny oraz halę do uprawy pieczarek. Ze względu na duże nagromadzenie opału w pomieszczeniu kotłowni pożar szybko się rozprzestrzeniał i powodował duże zadymienie. Zadysponowano kolejne jednostki z terenu powiatu, które przez ponad 6 godzin prowadziły działania. Mimo tego, że pożar objął zaledwie powierzchnię 60 m kwadratowych, działania były utrudnione ze względu na konieczność wyniesienia z pomieszczenia opału oraz jego dogaszenia. Dzięki akcji nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się pożaru na budynek mieszkalny oraz pieczarkarnię. Utrudnieniem dla ratowników był nie tylko dym, który zmuszał strażaków do prowadzenia działań w aparatach oddechowych, ale również brak w najbliższej okolicy źródeł czerpania wody. Do zapewnienia odpowiedniego zaopatrzenia wodnego dwa zastępy dowoziły wodę na miejsce akcji z usytuowanego w odległości ok. 1 km hydrantu. Spaleniu uległo: pomieszczenie kotłowni wraz z opałem, sterowniki komputerowe do uprawy pieczarek, zadaszenie z tworzywa sztucznego wiaty przy kotłowni, a także wózek widłowy spalinowy, spawarka oraz samochód osobowy SEAT TOLEDO, które znajdowały się bezpośrednio przy drzwiach wejściowych do kotłowni. W celu oceny stanu konstrukcji dachu z płyt betonowych kanałowych, na miejsce wezwano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który polecił zabezpieczyć profilaktycznie strop stemplami. Według jego oceny strop nie zagraża bezpieczeństwu użytkowników.

W akcji udział brało 25 strażaków, którzy pracowali w temperaturze –3 stopnie przy padającej mżawce.

8 sierpnia 2005 r.

W dniu 08.08.2005r. o godz. 6:03 PSK w Grodzisku Wlkp. zostało powiadomione o pożarze zabudowań gospodarczych w miejscowości Borzysław (gm. Grodzisk Wlkp.) W trakcie jazdy do zdarzenia, ze względu na widoczne z kilku kilometrów zadymienie dowódca zastępu GCBA z JRG Grodzisk Wlkp. zażądał dodatkowych sił i środków. Po dojeździe na miejsce pożaru okazało się że pożarem objęty jest budynek kurnika, którego konstrukcja dachu zawaliła się tuż przed przyjazdem straży pożarnej, dach stodoły oraz znajdująca się wewnątrz słoma. Zagrożone bezpośrednio były następny kompleks kurników o powierzchni ok. 2000 metrów kwadratowych oraz budynek mieszkalny oddalony od miejsca pożaru w odległości około10 metrów. Działania jednostek straży pożarnej polegały na ugaszeniu obiektów objętych pożarem, obronie zagrożonych budynków, wywiezieniu przy pomocy ciągników  słomy znajdującej się w stodole. Na terenie akcji strażacy współpracowali z pogotowiem energetycznym oraz Policją. Łącznie pożar objął powierzchnię 960 metrów kwadratowych, a spaleniu uległ kurnik z wyposażeniem przystosowanym do hodowli kurcząt, dach stodoły oraz 400 balotów słomy. W wyniku prowadzenia działań uratowano kompleks kurników wraz z wyposażeniem i osprzętem (wentylatory, urządzenia sterujące procesem zadawania paszy oraz regulacji temperatury) oraz budynek mieszkalny. Szacunkowa wartość strat wyniosła 500 tys. zł., a dzięki akcji strażaków uratowano mienie o wartości 1 000 000 zł.

W akcji trwającej ponad 11 godzin udział brało 55 strażaków z jednostek: JRG Grodzisk Wlkp., OSP Grodzisk Wlkp., OSP Granowo, OSP Kamieniec, OSP Słocin, OSP Grąblewo, OSP Borzysław, OSP Snowidowo.

 

foto: "Nasz Dzień po Dniu"

foto: "Nasz Dzień po Dniu"

 

22 lipca 2005r.

W dniu 22 lipca 2005 r. w przed godz. 2000 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Grodzisku Wlkp. odebrało zgłoszenie o bocianie, który wypadł z gniazda. Dyżurny zadysponował do działań zastęp SLRt i SH-24 z miejscowej JRG.. Na miejscu zdarzenia, okazało się, że jest to jeden z trójki młodych bocianów, które nie potrafią jeszcze fruwać. Bocian nie wykazywał żadnych urazów i chodził wokół słupa, na którym było umieszczone gniazdo. Strażacy przy użyciu SH-24 umieścili bociana w gnieździe. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Woźniki (gm. Grodzisk Wlkp.). Gniazdo jest objęte PROGRAMEM OCHRONY BOCIANA BIAŁEGO PTPP „Pro Natura”.

 

3 lipca 2005r.

Po godzinie 6 rano straż pożarna została wezwana do pożaru lasu w okolicy miejscowości Wola Jabłońska (gm. Rakoniewice). Do akcji gaśniczej zadysponowanych zostało 6 zastępów, które wraz ze służbami nadleśnictwa, w trudnych warunkach terenowych oraz w upale przez ponad 6 godzin walczyły z pożarem. Dużym utrudnieniem działań była konieczność dowożenia wody z odległych o 6 km hydrantów. Pożar został podłożony terenie trudnodostępnym dla pojazdów, w kilku miejscach położonych od siebie co kilkadziesiąt metrów. Było to już 8 w tym roku, w tym rejonie podpalenie lasu. Grasujący podpalacz tym razem spowodował pożar na powierzchni 2,6 ha.

 

 

12.05.2005r.

W miejscowości Grąblewo o godzinie 6.42 na przejeździe kolejowym doszło do wypadku drogowego, w którym kierująca pojazdem osobowym marki SEAT wjechała na  tory kolejowe i doszło do zderzyła się z nadjeżdżającym autobusem  szynowym. Działania straży polegały na uwolnieniu poszkodowanej w wypadku,  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatora. Ranna kobieta została opatrzona przez lekarza pogotowia i przewieziona do szpitala.  W wyniku zderzenia uszkodzony został przód autobusu szynowy SA 108-003 uniemożliwiający dalszą jazdę. W akcji ratowniczej udział brał 1 zastęp z JRG Grodzisk.

 

05.05.2005r.

O godz.12.09 w miejscowości Plastowo doszło do wypadku samochodowego, którego przyczyną było  niezachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wyprzedzania. W wypadku brały udział dwa pojazdy Opel Calibra i  Fiat Dukato. Działania SP polegały na uwolnieniu uwięzionego kierowcy sam. osobowego i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów obu sam, odłączeniu instalacji gazowej sam. osobowego, usunięciu pozostałości karoserii z jezdni, neutralizacji cieczy ropopochodnych sorbentem. Po uwolnieniu kierowcy z sam. osobowego Opel Calibra lekarz pogotowia stwierdził zgon, a kierowca sam. dostawczego został przez karetkę pogotowia przewieziony do szpitala. W akcji udział brały 2 zastępy straży: 1 z JRG Grodzisk Wlkp. i 1 z OSP Kamieniec.

21.04.2005r.

W Zieminie  palił się budynek gospodarczy (stodoła) w którym  na parterze było  pomieszczenie ze śrutownikiem połączone z pomieszczeniem składowania maszyn,  a w drugiej części hodowano trzodę. Na piętrze składowane było siano, słoma i zboże. Budynek murowany o konstrukcji dachu drewnianej kryty eternitem. W akcji gaśniczej uczestniczyło 6 zastępów straży:2 z JRG Grodzisk Wlkp., 2 z OSP Wielichowo, 1 z OSP Rakoniewice i 1 z OSP Wilkowo Polskie, w tym 41 strażaków. Przyczyną powstania pożaru był: zwarcie instalacji elektrycznej przy śrutowniku. Działania jednostek polegały na: otworzeniu pomieszczeń, podaniu 4 prądów  gaśniczych wody w natarciu  i dwóch w obronie , oddymieniu pomieszczenia  rozbiórce części konstrukcji budynku, usuwaniu z górnej kondygnacji palącej  się słomy i siana i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Spaleniu uległo: 2/3 budynku a w budynku 5 ton siana, 2 tony słomy, 20 ton zboża (mieszanki), maszyna samozbierająca, siewnik, dwa silniki elektryczne, 2 młynki do oczyszczania zboża, śrutownik. Łącznie straty oszacowano na 80 tys. zł.

 

 

3.04.2005r.

Miał miejsce pożar lasu w miejscowości Wola Jabłońska. Działania jednostek straży polegały na podaniu 5 prądów gaśniczych wody na palące  się poszycie leśne i ugaszeniu pożaru. Poszycie leśne paliło się w 10 różnych miejscach czterech oddziałów. Spaleniu uległo poszycie leśne o łącznej powierzchni około 60 arów. W akcji brały udział 4 zastępy straży: 1 z JRG Grodzisk Wlkp., 1 z OSP Jabłonna, 1 z OSP Wioska i 1 z OSP Kąkolewo. Przypuszczalną przyczyną pożaru było podpalenie.

 

19.03.2005r.

Miał miejsce pożar w piwnicy domu jednorodzinnego w Grodzisku Wlkp. W akcji brały udział 3 zastępy: 1 z JRG Grodzisk Wlkp., 1 z  OSP Grodzisk Wlkp., i 1 z OSP Słocin. Przyczyną było fuknięcie z pieca C.O. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono duże zadymienie i wysoką  temperaturę w pomieszczeniu piwnicznym. Pożarem objęta była sterta  materiałów tj. papiery, drzewo i szafa. Spaleniu uległo: instalacja elektryczna, sanitarna, przepływowy podgrzewacz  wody ze sterownikiem, licznik wodny, szafa oraz papiery i drewno. Uratowano: w piwnicy piec gazowy  i węglowy oraz pozostałą część budynku.

 

26.02.2005r.

Na trasie E-32  w okolicy m. Ruchocice doszło do zderzenia samochodu PEUGOT typu „BUS” z sam. ciężarowym marki MAN. W wyniku zderzenia na tył sam. "Busa" najechał sam. marki Fiat" FIORINO" . W  zdarzeniu obrażenia odniosły trzy osoby, które zostały zabrane do szpitala. Działania straży  polegały na: zabezpieczeniu terenu zdarzenia, neutralizacja substancji ropopochodnych z uszkodzonych pojazdów, udzieleniu pierwszej pomocy jednej kierowcy "BUSA". Pozostałym 2 poszkodowanym pomocy udzieliła bezpośrednio obsada karetki pogotowia. W akcji udział brał 1 zastęp z  JRG Grodzisk Wlkp.

 

12.02.2005r.

 Doszło do wypadku samochodowego na trasie Wielichowo Trzcinica, w którym śmierć poniosła jedna osoba. W wypadku brał udział jeden samochód Mercedes Sprinter, który uderzył w drzewo po czym odbił się od niego i przewrócił się  na bok. Wypadł z niego pasażer który został przygnieciony samochodem.  Lekarz stwierdził u niego zgon a trzy pozostałe osoby zostały zabrane do szpitala przed przybyciem jednostek SP. Działania straży polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  oświetleniu terenu akcji, podniesieniu samochodu za pomocą poduszek pneumatycznych, wydobycia denata z pojazdu ,  posprzątaniu jezdni i usunięciu plamy oleju przy użyciu sorbentu. W akcji udział brały 2 zastępy straży: 1 z JRG Grodzisk Wlkp. i 1 z OSP Wielichowo.

 

6.02.2005

Miał miejsce duży pożar  zabytkowej stodoły w Ptaszkowie (gm. Grodzisk Wlkp.).  W akcji brało udział 5 zastępów straży: 2 z JRG Grodzisk Wlkp.,  2 z OSP Granowo i 1 z OSP Grodzisk Wlkp. Działania straż polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych na płonący budynek, dowożeniu wody i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przed pojęciem  działań strażacy musieli rozciąć łańcuch, na bramie wjazdowej na teren zakładu. Spaleniu uległ cały budynek, przyczyną powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

 

16.10.2004r.

Na trasie pomiędzy Śniatami a Wilkowem Polskim, w wyniku dużej mgły doszło do kolizji w której uczestniczyło 6 samochodów. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięciu skutków wypadku. W akcji udział brała JRG Grodzisk i  OSP Wielichowo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

02.12.2004r.

Na trasie Łubnica – Wielichowo w wyniku śliskiej nawierzchni samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Strażacy uwolnili osobę uwięzioną w pojeździe i udzielili pomocy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

W zdarzeni udział brali strażacy z JRG Grodzisk Wlkp. i OSP Wielichowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29.08.2004r.

W miejscowości Gnin powstał pożar dwóch stogów ze słomą. W wyniku pożaru spłonęło ponad 1000 ton słomy, której wartość oszacowano na 114 tys. zł. W akcji gaszenia pożaru, trwającej ponad 10 godzin uczestniczyło 28 strażaków.

 

15.05.2004r.

W Kąkolewie gm. Granowo powstał pożar w zakładzie produkcyjnym

W akcji która trwała prawie 4 godz. uczestniczyło 42 strażaków. Strażakom udało się uratować sąsiadujące budynki których wartość oszacowano na 370 tys. zł.

Wartość spalonych w wyniku pożaru maszyn i materiałów higienicznych wyniosła 230 tys. zł.

 

20.01.2004r.

W Łekach Wielkich w wyniku awarii promiennika gazowego doszło do pożaru kurnika, w którym przebywało ponad 15 000 kurcząt. W pożarze uczestniczyło 52 strażaków.

Straty pożarowe oszacowano na 190 tys. zł, a wartość uratowanego mienia na 230 tys. zł.

Utrudnieniem w prowadzonych działaniach było oblodzenie dróg dojazdowych oraz niska temperatura.

 

16.01.2004r.

Na drodze pomiędzy Ruchocicami a Rakoniewicami  strażacy JRG udzielali pomocy poszkodowanym osobom w wypadku samochodowym. W zderzeniu busa i samochodu dostawczego poszkodowanych zostało 5 osób. Przyczyna zdarzenia było oblodzenie drogi.